Najczęstsze patologie:
1Choroba Menier’a – jest to choroba błędnika, w której najbardziej charakterystyczne są napady wirowych zawrotów głowy. Napad trwa zazwyczaj od kilku minut do kilkunastu godzin. Po napadzie zazwyczaj następuje kilkudniowy okres niestabilności. Napadom zawrotów głowy może towarzyszyć pogorszenie słuchu, szum uszny, nudności a nawet wymioty. Nie zawsze wszystkie dolegliwości występują jednocześnie. Częstotliwość napadów waha się od 1-2 w roku (nawet rzadziej) do kilku w ciągu tygodnia. Tak duże różnice w przebiegu choroby wymagają indywidualnego podejścia do pacjenta i dostosowania leczenia do przebiegu choroby. W leczeniu uwzględniamy leczenie farmakologiczne, chirurgiczne , rehabilitację . Zespół STABILOMEDU zapewnia kompleksowa opiekę nad chorymi.
2Łagodne położeniowe zawroty głowy / Położeniowe zawroty głowy. Wbrew nazwie się to bardzo gwałtowne krótkotrwałe kilkanaście sekund) wirowe zawroty głowy. Pojawiają się przy niektórych ruchach głowa (najczęściej przy zmianie pozycji w łóżku, lub kładzeniu się) – Po intensywnym zawrocie głowy pacjent odczuwa niestabilność do kilku dni. Leczeniem z wyboru jest wykonanie manewrów repozycyjnych przez doświadczonych specjalistów.
3Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jest to nagła choroba charakteryzująca się wirowymi zawrotami głowy z nudnościami i wymiotami. Dolegliwości trwają od kilku godzin do kilku dni. Pacjent trafia zazwyczaj na ostry dyżur / lub oddział SOR. Najczęściej można dostrzec też oczopląs. Możliwy jest powrót do zdrowia lecz warunkiem jest podjęcie jak najszybszego leczenia – właściwie dobranej i ukierunkowanej rehabilitacji.
4Zaburzenia równowagi u osób starszych – U pacjentów po 60 roku życia ryzyko upadku przyrasta co roku. Upadek może się wiązać z poważnymi konsekwencjami takimi jak złamanie szyjki kości udowej, złamanie nadgarstka czy uraz głowy. Zaburzenia równowagi u osób starszych mają swoje podłoże w ograniczeniu sprawności narządów zmysłów (osłabienie wzroku, zaburzenia ortopedyczne, zniekształcenia kręgosłupa pogorszenie słyszenia i osłabienie błędnika) jak i ich koordynacji. Pacjenci biorą często wiele leków z miernym skutkiem. Najlepszą i jedyną skuteczną formy poprawy jest ukierunkowana rehabilitacja.